Wiki aplikace

Nejznámějším webem používajícím systém pro správu webového obsahu označovaný jako WIKI, je celosvětová encyklopedie Wikipedia.

U Wiki systémů jde především o to, že obsah stránek může editovat (dle nastavení práv) více uživatelů a přitom je ukládána celá historie stránky, tedy všechny verze, které v průběhu času a po úpravách vznikly. Znamená to mimo jiné, že je možné vrátit se k verzi předchozí, kdyby nějaký uživatel provedl úpravy nevhodné.

Většinou platí, že wikisystém lze použít třemi způsoby:

  1. Stránky je možné editovat i anonymním uživatelem
  2. Stránky je možné editovat pouze registrovanými uživateli (je už jen na vás, jestli tím registrovaným bude pouze jeden člověk, jestli další uživatele registruje administrátor, nebo jestli se mohou návštěvníci registrovat sami)
  3. Stránky nejsou viditelné ani běžným návštěvníkům (využití např. v rámci firemního intranetu dostupného však přes internet)

Media Wiki

Media wiki MediaWiki je svobodný software pro provoz wiki, který byl původně vytvořen pro Wikipedii. Nyní jej kromě toho využívají i další neziskové projekty Wikimedia Foundation a mnoho dalších webových serverů včetně tohoto.

e navržen pro běh na rozsáhlé serverové farmě provozující stránky s miliony návštěvníků denně. MediaWiki je extrémně schopná škálovatelná implementace wiki s mnoha funkcemi, která používá PHP pro zpracování a zobrazení dat uložených v databázi MySQL.

DokuWiki

DokuWiki DokuWiki je forma Wiki zaměřená především na vytváření dokumentace všeho druhu. Je cílena na vývojové týmy, pracovní skupiny a malé firmy. Má jednoduchou, ale silnou syntaxi, která dbá na to, aby datové soubory byly čitelné i mimo Wiki a zjednodušuje vytváření strukturovaných textů.

Všechna data jsou uložena v obyčejných textových souborech (TXT) a tudíž není potřeba databáze.

Externí odkazy: Malá recenze na Netzin.cz

web/wiki.txt · Poslední úprava: 2011/07/17 00:00 (upraveno mimo DokuWiki)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0