Grafika

Grafické programy používají především designeři a grafici. Využít je můžou ale i lidé, kteří si chtějí upravit fotky z dovolené, opravit či vyretušovat nascanované fotky.

Gimp

Logo Gimp

Grafický editor srovnatelný s drahými, konkurenčními programy. Nabízí celou řadu funkcí pro zpracování obrázků, filtrů a efektů. Původně byl vyvíjen pro Linux, ale dnes existuje i pro Windows. K provozu je potřeba GTK+ 2.10.13 - podpůrné knihovny. Je třeba předem nainstalovat.

Paint.net

Logo Paint

Paint.net je grafický program, který byl vyvinut pro systémy typu Windows (zejména Windows XP a Windows Vista). Jako většina grafických programů zvládá úpravy fotografií, práci s textem, vrstvy, průhlednost, přechody a další funkce. K tomuto programu je k dispozici spousta pluginů, které obsahují další, přídavné funkce. Program sám je stále vyvíjen a vycházejí tak nové verze. Výhodou tohoto programu také je, že vedle standardních formátů (png, jpg, gif) do vrstev umí ukládat ve formátu PND (nativní formát). Program je vydáván včetně české lokalizace.

IrfanView

Logo irfanview

Jde o program, který slouží k prohlížení již vytvořených obrázků, tzv. prohlížeč obrázků. IrfanView se vyznačuje především jednoduchostí a rychlostí, kterou při prohlížeení většího monožství obrázků jistě oceníte. Skvěle se hodí také podpora všech nejrozšířenějších grafických formátů (aif, ani, bmp, dib, jpg, pcd, png, tif, psd, tga, ico, avi, wmf, pcd, animované i standartní gif obrázky a další). Do některých formátů umožňuje obrázky také ukládat, takže s ním můžete i konvertovat formáty. K výbornému prostředí také patří jednoduchá manipulace s obrázky. Pomocí irfanviewu je můžete různě otáčet, převádět do šedé barvy, měnit velikost a provádět další, méně standardní funkce. Je šířen pod freeware licencí pro nekomerční použití.

Active Pixels

Active pixels je poměrně profesionálním freewarovým editorem pro úpravy obrázků. Mezi jeho přednosti se řadí podpora více než 100 formátů, tvorba animovaných gifů a propracovaný editor ikon. Program umí pracovat i s obrázky vytvořené v Photoshopu, tedy ve formátu PSD. Velkou výhodou také je, že podporuje průhledné obrázky a RAW soubory. Na výběr máte k dispozici více než 80 filtrů a některé automatické funkce. Nevýhodou je, že pro program není k dispozici česká lokalizace.

FastStone Image Viewer

Profesionální prohlížeč obrázků s možností jejich úprav včetně úprav velikostí, převodu mezi formátu, nebo například ořezávání. Jde o pokročilý a velmi zdařilý nástroj v češtině.

grafika/start.txt · Poslední úprava: 2011/07/17 00:00 (upraveno mimo DokuWiki)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0