Prohlížeče webu - browsery

Webový prohlížeč (též browser [brauzr]) je počítačový program, který slouží k prohlížení WWW. Program umožňuje komunikaci s HTTP serverem a zpracování přijatého kódu (HTML, XHTML, XML apod.), který podle daných standardů zformátuje a zobrazí webovou stránku.

Mozilla Firefox

Logo Firefox

Mozilla Firefox je svobodný multiplatformní webový prohlížeč, který vyvíjí ve spolupráci se stovkami dobrovolníků Mozilla Corporation, dceřiná společnost nadace Mozilla Foundation. Mozilla Firefox je vedle Internet Exploreru jeden z nejpoužívanějších prohlížečů vůbec.

Opera

Logo Opera

Opera je moderním prohlížečem, který disponuje jednoduchostí a především možností jednoduše změnit vzhled okna. Opera je produktem norské firmy Opera ASA, která vyvíjí nejen prohlížeč Operu, ale také stolní počítače, mobily a satelitní příslušenství. Tento prohlížeč není natolik známý jako Internet Explorer, či Mozilla Firefox, přesto nabízí mnhoho doplňků a různých vzhledů, které tyto dva nejpoužívanější prohlížeče nemají. Mezi nejpoužívanější funkce rozhodně patří emailový klient, který Opera obsahuje.

Mezi uživateli je více rozšířena verze pro mobilní telefony - Opera mini.

Internet Explorer

Logo Explorer

Internet Explorer je produktem známe společnosti Microsoft, která se zabývá především vývojem operačních systémů pro stolní počítače (Windows). Tento prohlížeč je integrován v systémech této firmy jako prohlížeč primární. Nevyhovuje však všem lidem a není považován za nejbezpečnější prohlížeč, i přes jeho časté aktualizace, které Microsoft vydává. Přes to všechno jde o moderní, často aktualizovaný a téměř nejrozšířenější prohlížeč. O první příčky se dělí s Mozillou.

Google Chrome

Logo Chrome

Google Chrome je poměrně novým prohlížečem, který vyvinula v roce 2008 společnost Google, inc. V současnosti dosahuje předních příček používanosti, umisťuje se většinou hned za Operou. Google Chrome se řadí k bezpečnějším a prohlížečům, často vycházejí aktualizace, či nové verze. Zajímavým doplňkem u tohoto prohlížeče je možnost přejít do tzv. anonymního režimu, kde se vždy smaže historie vyhledávání a soubory cookie. Obsahuje všechny standardní funkce a je založen na jednoduchosti a rychlosti.

Zvláštní funkcí je možnost ukládat webové stránky jako zástupce na plochu či jinam do počítače uživatele. Při otevírání těchto oken není do systému zaváděn celý prohlížeč, ale pouze okno s konkrétním webem. Google tak nabízí používání zejména jeho online aplikací velmi jednoduchým způsobem.

Jednotlivá okna pracují nezávisle na sobě, což je výhodné i vzhledem ke stabilitě. Havárie jednoho okna nemá vliv na ostatní.

SeaMonkey

SeaMonkey je webový prohlížeč, který je svým designem i samotným způsobem práce velmi podobný známému internetovému prohlížeči Mozilla Firefox. Kromě běžných funkcí vám tato aplikace nabídne také integrovaného emailového klienta nebo pracovní prostředí pro editaci a tvorbu webových stránek. Celý program je samozřejmě v češtině.

Domovský web: www.seamonkey-project.org

NetSearch

Internetový prohlížeč NetSearch vznikl rukama českého vývojáře, který se zaměřil především na jednoduchost této aplikace. Samotný program není nutné instalovat, takže je vhodný pro přenášení na přenosném datovém nosiči. Aplikace je zcela v českém jazyce a nabídne pouze základní obsluhu a prohlížení webových stránek.

Netscape

Netscape vznikl na podobném jádře jako Mozilla Firefox, proto také tak velká podobnost v designu a samotných funkcích. Aplikace v sobě ukrývá poštovního klienta se základními funkcemi nebo také komunikační nástroj IRC. Netscape se pyšní větší rychlostí a lepším zabezpečením při práci s citlivými daty.

My Internet Browser

Logo My Internet Browser Aplikace My Internet Browser je český produkt s českou lokalizací. Tento internetový prohlížeč nenabízí nic závratného, ale svými funkcemi jako je správa hesel, možnost použití více záložek nebo česká kontrola pravopisu se dostává na úroveň větších známých internetových prohlížečů. Jistě stojí za vyzkoušení.

Fast Browser Pro

Fast Browser Pro vychází ze samotného jádra Microsoft Internet Exploreru. Stejně tak se pyšní i možností otevření více záložek, rychlé odezvy, nebo také možnosti změnit vzhled samotného prohlížeče, pro který existuje spousta skinů. Aplikace je sice v anglickém jazyce, ale pro běžnou práci není třeba žádná lokalizace.

Domovský web: www.fastbrowser.net
browsery/start.txt · Poslední úprava: 2011/07/17 00:00 (upraveno mimo DokuWiki)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0